Středočeši budou měřit rychlost i „viditelně“

KRAJ – Středočeská policie disponuje novým vozem s nejmodernějším radarem k měření rychlosti. Je v policejních barvách. 

Středočeští policisté, jako první v republice, disponují policejním vozem v barvách Policie ČR, v němž je umístěno nejmodernější zařízení na měření nejvyšší povolené rychlosti. Do současné doby prováděli policisté pouze tzv. skrytý dohled, tedy z vozidel v civilním provedení. 

Škodu Superb combi 4×4 se zabudovaným radarem mohou řidiči prioritně potkat na dálnicích Středočeského kraje, na které se bude dohled nad dodržováním rychlosti soustředit především.

„Za sedm měsíců letošního roku jsme v rámci celého středočeského kraje řešili přes osm tisíc dopravních nehod, na dálnicích pak zhruba 10% – tedy průměrně ročně zhruba 1 500 nehod. A druhou nejčastější příčinou je právě rychlá jízda,“ sděluje středočeský policejní náměstek pro uniformovanou policii, plk. Ing. Jan Tulach. „Proto jsem velice rád, že máme k dispozici toto vozidlo, které bude určitě na řidiče působit i preventivně. Spravujeme osm dálnic a nehody způsobené právě rychlou jízdou nejsou bohužel ničím výjimečným. A následky jsou někdy fatální . . . naprosto zbytečné ztráty lidských životů,“ řekl náměstek Tulach.

Jak sdělil vedoucí odboru metodiky a koordinace výkonu služby z Ředitelství služby dopravní policie PP ČR, plk. Michael Hodboď, mají tyto vozy, oproti těm starším, větší množství fluorescenční barvy.

A to z důvodu, aby bylo vozidlo na dálnici vidět s dostatečným předstihem. No a majáková světla s přidaným červeným světlem jsou prakticky již standardem, který pomáhá zvýšit viditelnost signalizace i v jasně slunečných dnech,“sdělil Michal Hodboď. 

„V rámci celé republiky dostane postupně policie 38 stejných vozů,“ doplnil plukovník Jiří Zlý, ředitel z Ředitelství služby dopravní policie PP ČR. Vozy budou sloužit i ke kontrole platnosti mýtného na dálnicích za pomoci zařízení Argos. „Policie ČR zakoupila vozidla i v souvislosti se zavedením elektronických dálničních známek. Ta budou nasazena na celou dálniční síť v republice, a co se týká vybavení měřící techniky, policie se snaží vyvážit represivní a části kontrolní činnosti s preventivní, kterou bude právě tento vůz v barvách policie vykonávat,“ uzavřel plukovník Jiří Zlý.

Nový policejní vůz Škoda Superb combi 4×4 s dvoulitrovým benzinovým motorem o výkonu 206 kW, s nejmodernějším měřičem rychlosti Ramer 10, se již v těchto dnech zaměří na dálniční úseky v rámci celého Středočeského kraje.


mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
oddělení tisku a prevence
KŘP Středočeského kraj
18. srpna 2021