Za jeden den tři nehody pod vlivem alkoholu nebo drog

MĚLNICKO – Policisté během jednoho dne řešili hned tři řidiče, kteří byli při dopravní nehodě pod vlivem alkoholu nebo drog. 

První nehoda  se stala dne 9. září 2020 kolem 7. hodiny ranní v katastru obce Zlosyň. Třiačtyřicetiletá řidička jela od obce Veltrusy směrem na obec Zlosyň. Při odbočování vpravo byla pravděpodobně oslněna vycházejícím sluncem a najela do trávy, kde narazila do dopravní značky. Na místo přivolaní dopravní policisté řidičku podrobili dechové zkoušce. Ta byla pozitivní.

Opakovaně nadýchala do půl promile alkoholu. S naměřenými hodnotami souhlasila, lékařské vyšetření nepožadovala. Policisté jí nemohli na místě zadržet řidičský průkaz, neboť jim ho při kontrole nepředložila.

Naštěstí při nehodě nebyl nikdo zraněn, vznikla pouze hmotná škoda. Po zpracování všech potřebných úkonů policisté případ předají jako přestupek k projednání příslušnému správnímu orgánu.

Před 9. hodinou ranní dopravní policisté vyjížděli do katastru obce Záryby. Osmapadesátiletý řidič nákladního vozidla jel od obce Brandýs nad Labem k obci Kostelec nad Labem. Při řízení vozu vlivem únavy usnul a naboural do před ním jedoucího vozidla, které zpomalilo. Policistům nepředložil žádný doklad totožnosti ani řidičský průkaz.

Při provedené dechové zkoušce nadýchal opakovaně více než dvě promile alkoholu. Policisté mu zakázali další jízdu.

I v tomto případě se nehoda obešla bez zranění, hmotná škoda se vyšplhala odhadem na 150 000,- Kč. Řidič je podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.

Kolem 19. hodiny řešili policisté nehodu v katastru obce Tišice. Dvaadvacetiletý řidič osobního vozidla Hyundai jel od obce Všetaty směrem na Tišice. Při průjezdu levotočivou zatáčkou nezvládl řízení a vjel do příkopu, kde narazil do náletových dřevin a do oplocení pozemku. Po nárazu se vůz převrátil na bok. U řidiče provedli policisté dechovou zkoušku. Ta byla negativní.

Provedený orientační test na drogy byl však pozitivní na amfetamin a metamfetamin. Policisté ho vyzvali k lékařskému vyšetření spojeného s odběrem krve a moči, to však odmítl. Provedenou lustrací dále zjistili, že nikdy nevlastnil řidičské oprávnění, a je tedy veden jako neřidič.

V minulosti již byl za volantem hlídkou kontrolován a následně projednáván příslušným správním orgánem, který mu mimo jiné další jízdy zakázal. Nehoda se obešla bez zranění, odhadnutá škoda se vyšplhala na 150 000,- Kč.

V tomto případě se jedná pouze o přestupkové jednání řidiče, které projedná příslušný správní orgán.


Alkohol

Ač se to někomu nezdá, alkohol je  droga, předávkování může způsobit smrt a snadno na něm vzniká závislost. Problém s alkoholem má v ČR 25% mužů a 10% žen. Podle statistik z roku 2010 je v naší zemi asi půl miliónu lidí na alkoholu závislých. Alkohol je legální a společensky tolerovaný – je tudíž všude a máme tendence rizika s ním spojená podceňovat („je to jenom pivo“, „jedno neuškodí“, „vždyť piju desítku!“ „jednoho panáka ani necítím“, „jsem úplně v pohodě“ atd. – podobné hlášky jsem slyšela už mockrát).

Tlumič nebo nakopávák?

Alkohol patří mezi tlumivé drogy – při nadměrné konzumaci působí sedativně, zpomalí dýchání a může dojít až k zástavě dechu. Aby to ale nebylo tak jednoduché, účinky se v průběhu konzumace mění s požitým množstvím: menší množství působí jako stimulant – člověk je rozjařený, uvolněný, hýří vtipem, roste mu sebevědomí a má pocit, že má více energie, s narůstajícím počtem drinků dochází ke snížení pozornosti a útlumu až spánku (nastupují sedativní, tlumivé účinky).

Kromě toho alkohol významně ovlivňuje vnímání – je narušená schopnost koordinace, rovnováhy, odhadu vzdálenosti, člověk reaguje se zpožděním a navíc neadekvátně. Mimo to se účinkem alkoholu zmenšuje zorné pole, což má za následek tzv. tunelové vidění – je to jako kdybys na svět koukal z nějaké roury. Z myšlení se vytratí racionalita, úsudek je pokřivený. U opilých lidí jsou také časté sklony k agresi. Alkohol odbourává zábrany a tak se z tichých, plachých lidí stávají bouřliváci. A z opatrných řidičů závodníci.

Co z toho plyne pro řidiče?

Opilý řidič je velkým nebezpečím nejen pro sebe, ale i pro své okolí. Alkohol nám dodává sebedůvěru a současně zpomaluje naše smyslové a motorické (pohybové) reakce. To je za volantem doslova vražedná kombinace. Opilému řidiči totiž trvá mnohem déle, než zareaguje na to, co se děje před ním, nebo kolem něj, má problémy s vyhýbání se vozům u krajnice, pletou se mu pedály nebo je nohou míjí.

Člověk pod vlivem si více věří a jeho rozjařenost a sebevědomí mají za následek, že více riskuje, jede rychleji, rozpálí to na rovince, řeže zatáčky a prostě si to užívá. Má pocit, že mu řízení perfektně jde a je z toho v euforii. Možná nebezpečí si nepřipouští, jeho zábrany padly. Zkreslené vnímání si neuvědomuje, připadá si „normálně“, resp. mnohem lépe a schopněji, než normálně.

Bohužel ale jeho tělo ani mysl nefungují stejně, jako za střízliva, stává se, že chybně šlápne, jeho pohyby volantem mohou být neadekvátní situaci, špatně odhadne vzdálenost či přiměřenou rychlost vzhledem k terénu a navíc nevnímá plně, co se kolem děje (tunelové vidění).

V případě nenadálé události reaguje přehnanou silou (dupne na brzdu příliš zhurta, strhne volant), avšak mnohem později, než střízlivý řidič.

To všechno (dohromady i samostatně) může mít naprosto fatální následky!

Zároveň na silnici nikdy nejsme sami. Je třeba brát v úvahu další účastníky provozu a tak trochu předvídat jejich chování. Počítat s dalšími automobily, motorkáři, cyklisty, chodci nebo zvířaty, kterým je úplně jedno, že zrovna jedu. A opatrné předvídání není zrovna disciplína, kde by opilí lidé excelovali.

Jízda s opilým řidičem? Nikdy!

Snad každý se někdy dostane do situace, kdy mu někdo nabídne svezení autem, přičemž řidič před jízdou pil, nebo má v sobě jiné omamné látky. Někdy je těžké říct ne, ale tady jde o život. O tvůj život. Pravděpodobnost nehody je u řidiče, který pil mnohem vyšší!

  • od 0,3 do 0,9 promile – 7x větší
  • od 1,0 do 1,4 promile – 31x vyšší
  • nad 1,5 promile – 128x větší

NIKDY NESEDEJ DO AUTA K ČLOVĚKU, KTERÝ PIL!

Alkohol negativně ovlivňuje schopnost posoudit rychlost, vzdálenost ve vztahu k okolí, zhoršuje schopnost rozeznat pohybující se světla, způsobuje tzv. tunelové vidění (tj. zmenšuje zorné pole) a zhoršené vnímání barev.

por. Mgr. Markéta Johnová
11.9.2020