Středočeský kraj hostil konferenci „Kraje pro bezpečný internet“ a finále studentské soutěže

Vítězem celostátního finále studentské soutěže „Kvíz Plus“, které v rámci projektu Kraje pro bezpečný internet (KBPI) hostil Středočeský kraj, se stal Matěj Brož z Plzeňského kraje. Druhé místo obsadil Matěj Souček ze středočeského Kladna a třetí skončil Jakub Mahr z Karlovarského kraje. Na souboj nejúspěšnějších studentů z jednotlivých krajů navázala celodenní konference „Kraje pro bezpečný internet“.

Tři medailisté soutěže obdrželi v úvodu konference hodnotné ceny z rukou radního Středočeského kraje Martina Hermana (ANO 2011) a Václava Koudeleho, který na akci zastupoval firmu Microsoft, významného partnera projektu KPBI.

Odborná konference s názvem „Kraje pro bezpečný internet“, nad níž převzala záštitu hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, je součástí stejnojmenného projektu Asociace krajů ČR. Jejím cílem bylo upozornit na hrozby související s užíváním internetu, a to především v době, kdy je kybernetická kriminalita na vzestupu.

Jedním z hlavních témat projektu je prevence kybernetické kriminality, minimalizace rizik spojených s užíváním informačních a komunikačních technologií a zvýšení celkového povědomí o online bezpečnosti Vystupující podrobně představili projekt Kraje pro bezpečný internet, do kterého jsou aktuálně zapojeny všechny regiony České republiky. Ten je zaměřený hlavně na žáky základních a středních škol, pedagogy, rodiče, sociální pracovníky, policisty nebo seniory. Na konferenci byly proto také nově představeny videospoty na téma bezpečného užívání internetu pro cílovou skupinu dětí ve věku 11 až15 let. Více podrobností o projektu a jeho aktivitách lze nalézt na www.kpbi.cz.

Na konferenci zazněla řada kvalitních odborných příspěvků. Zahájil ji Martin Herman, radní Středočeského kraje pro oblast majetku a ICT společně s Michalem Barboříkem, ředitelem Odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR. Dalšími přednášejícími mimo jiné byli Radka Heřmánková z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Jakub Vinčalek a Růženka Randáková z Národní centrály proti organizovanému zločinu SKPV, Věra Mikušová ze společnosti CZ.NIC nebo Tomáš Daňhelka z Krajské ředitelství policie Středočeského kraje.

„Středočeský kraj věnuje problematice prevence kybernetické kriminality a projektům z oblasti bezpečného užívání internetu dlouhodobě velkou pozornost. Považuji za důležité, že v této oblasti kraje navzájem spolupracují v rámci projektu Kraje pro bezpečný internet,“ řekl Martin Herman, radní Středočeského kraje pro oblast majetku a ICT, a pokračoval: „Osobně mě potěšilo, jak velký byl zájem mezi odbornou veřejností o tuto konferenci. Je vidět, že problematika kybernetické bezpečnosti je stále velmi aktuální.