Obyčejné dveře nabízejí jako „bezpečnostní“ za nemalé peníze

BEROUNSKO – Policisté varují před podvodníky.

Hořovičtí policisté řeší případ, kdy jsou lidem nabízeny vchodové dveře do bytů, které jsou vydávány za „bezpečnostní“ ačkoliv se jedná o obyčejné dveře, zřejmě bez bezpečnostních prvků. Ke dvěma případům došlo dne 6. 2. 2019 v Hořovicích na sídlišti Višňová. Tam tři muži zazvonili u jednoho z bytů a majitelku přesvědčili o nákupu a montáži „bezpečnostních“ dveří. Ženě uvedli, že její bytové dveře postrádají bezpečnostní prvky a oni jí nabízí kvalitní, nové s ochrannými a protipožárními prvky. Žena s výměnou souhlasila a za následnou montáž zaplatila mužům částku 12.800,-Kč. Poté co tuto informaci sdělila své dceři, neváhala a celou věc ihned oznámila policistům, kteří se vyrazili na místo. Ještě před příjezdem policejní hlídky stihli muži zazvonit ve stejném bytovém domě na další ženu, kterou rovněž přesvědčili k nákupu a montáži nových dveří. Tato žena však u sebe neměla dostatek finančních prostředků na zaplacení a muži jí nabídli odvoz k bankomatu, kde peníze vybere a zaplatí. Než však stihla opustit bytový dům a s muži odejít, se o celé události dozvěděl jeden ze sousedů, který ženu informoval o skutečnosti, že se prvním případem montáže dveří již zabývají přivolaní policisté. Ti všechny tři muže vyzvali k podání vysvětlení na policejní služebně. Druhá žena tedy mužům montáž dveří nezaplatila.

Policisté následně zjistili, že dveře, které muži vydávali za „bezpečnostní“, zřejmě neobsahují bezpečnostní ani protipožární prvky a dají se běžně na trhu sehnat za podstatně nižší finanční částku, než za kterou je muži nabízeli. Policisté proto zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod a v druhém případě podvod ve stádiu pokusu. V Hořovicích je navíc vyhláškou města zakázán podomní prodej. S ohledem na tuto skutečnost bude s muži zároveň projednáváno i toto protiprávní jednání.

Není vyloučeno, že poškozených lidí v souvislosti s výše uvedeným popisem skutku může být daleko více a že se pachatelé mohou obdobného jednání dopouštět na území celé České republiky. Lidé, kteří se stali jejich obětí, by se měli obrátit na policisty a celou věc oznámit. Zároveň varujeme občany před tímto dalším způsobem podvodného jednání.

por. Bc. Marcela Pučelíková
tisková mluvčí
P ČR Beroun
19. února 2019