Kontroly vozidel u lesních porostů a rybníků

KLADENSKO – Ponechané věci ve vozidlech jsou velkým lákadlem pro zloděje. 

Kladenští policisté v průběhu roku provádí několik preventivních akcí zaměřených na opuštěná vozidla, která jsou zaparkována u lesních porostů, polních cest a rybníků. Majiteli těchto zaparkovaných vozidel na odlehlých místech jsou například rybáři, v letních a podzimních měsících houbaři, ale především celoročně se jedná o návštěvníky přírody, kteří rádi využívají cesty kolem rybníků a v lesích k pohybu na čerstvém vzduchu.

Jedná se nejen o jednotlivce, ale i rodiny s dětmi nebo osoby venčící psy, kteří zavítají do přírody na procházky a mnohdy při odchodu ponechají ve vozidlech svá příruční zavazadla, doklady, mobilní telefony, notebooky a jiné cenné věci, což je velkým lákadlem pro zloděje a samozřejmě i snadnou kořistí.

Oddělení tisku a prevence Kladno ve spolupráci s policisty obvodního oddělení Kladno uskutečnilo v odpoledních hodinách dne 15. října 2020 preventivně bezpečnostní akci zaměřenou na kontroly motorových vozidel, která postávají na těchto odlehlých místech v blízkosti lesních porostů a rybníků, kam se většina z nich přepravuje ze svého vzdáleného bydliště svými vozidly.

Vzhledem k současné situaci se zdravotní problematikou, se na procházkách v přírodě objevuje více návštěvníků. Kladenští policisté z těchto důvodů provedli tříhodinovou preventivně kontrolní činnost podél lesních a polních cest v okolí města Kladna. Jednalo se například o rozcestí U Ručiček, Důl Libušín, Srby nebo nádraží Kamenné Žehrovice. Dále policisté provedli kontrolu okolo vodní plochy Turyňského rybníka tzv. Záplavy a na parkovišti v obci Srby zkontrolovali odstavená vozidla rybářů.

V  rámci této preventivní akce bylo zkontrolováno celkem šestatřicet vozidel a nebylo shledáno žádné vloupání do vozidla ani jeho poškození.

Při kontrolní činnosti se policisté setkali se sedmi majiteli od zde zaparkovaných vozidel, kterým předali informace ohledně zabezpečení vozidla. Policisté po prohlídce všech vozidel u každého ponechali řidičům za stěračem leták s preventivní tématikou.

Při provádění této preventivní akce jsou řidiči upozorňováni, aby ve vozidlech neponechávali žádné věci, a to především na viditelných místech, neboť zapomenuté batohy, tašky, mobilní telefony a jiné věci  přilákají zloděje, kteří se jejich zmocněním obohacující ve svůj prospěch a mnohdy způsobí majitelům na vozidlech značnou škodu. Policie upozorňuje řidiče i jejich spolucestující, aby si uvědomili, že  „Auto není trezor“ a v některých případech vznikne při vloupání do vozidla vyšší škoda na jeho poškození než odcizením ponechaných věcí.

Všichni přítomní majitelé policejní činnost v terénu na odlehlých prostranstvích vítali a diskutovali s policisty o zabezpečení vozidel a problematiace spojené s trestnou činností. Při provádění této preventivní akce se policisté setkali s velmi kladnými ohlasy a hodnocením na policejní kontrolní činnost.

nprap. Jana Šteinerová
tisková mluvčí
P ČR Kladno
16. října 2020