Kontroly chatových oblastí

MĚLNICKO – Policisté zkontrolovali na Kokořínsku zhruba150 rekreačních objektů. 

Každoročně po ukončení letní a podzimní sezóny pobytu majitelů v chatařských oblastech zůstávají jejich chaty opuštěné a často přilákají nezvané návštěvníky. Z těchto důvodů se policisté snaží této trestné činnosti předejít, a to kontrolní činností policejních hlídek v těchto rekreačních lokalitách, jak v denních, tak i v nočních hodinách.

Policisté Obvodního oddělení Mšeno ve spolupráci s kriminalisty a služebním psovodem s jeho čtyřnohým kolegou zkontrolovali dne 15. ledna 2021 více než 150 rekreačních chat a chalup ve vytipovaných oblastech svého obvodu.

Zaměřili se zejména na dveře, okenice, zámky a ostatní přilehlé prostory v okolí. Při službě ve špatně dostupných místech využili novou policejní čtyřkolku.

Nebyly shledány stopy po vloupání a ani nebylo zjištěno žádné poškození nebo užití násilí při vniknutí do objektu. Na území kontrolovaných rekreačních oblastí se nepohybovala ani žádná podezřelá osoba.

Mělničtí policisté se zaměřují na kontroly chatových oblastí celoročně v rámci běžného výkonu služby a pravidelně organizují i větší akce spojené s pátráním po hledaných osobách, pátráním po odcizených vozidlech a věcech.

V některých rekreačních objektech se nacházeli jejich obyvatelé, ti tyto akce vnímají velmi pozitivně. Policisté jim předali některé z rad, jak se chovat pokud zjistí, že jejich chatu či chalupu navštívil nezvaný host nebo jak nejlépe svůj objekt zabezpečit. Zároveň je vyzvali, pokud uvidí nějakou podezřelou osobu, ať volají přímo místním hlídkám na její telefonní číslo 702 208 805, která vše prověří. Volat můžete také na linku 158.

Pro úspěšné pátrání po pachateli vloupání je pro policisty PČR podstatná doba oznámení, kdy k vloupání došlo. Pokud poškozený uvede, že byl na chatě naposledy v listopadu a vloupání zjistí a oznámí v březnu následujícího roku, je téměř jisté, že stopy, které pachatel na místě zanechal, budou z velké části znehodnoceny nebo nebude možné je vůbec vyhledat a zajistit.

Čím dříve se policisté o vloupání dozvědí, tím je větší šance, že bude pachatel dopaden. Proto je vhodné dohodnout se se sousedy na pravidelných kontrolách chat a chalup.

Na závěr několik rad pro chataře k zajištění svých objektů:

  • zabezpečte si rekreační objekt především certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky, jako je například bezpečnostní zámkový systém, bezpečnostní dveře, mříže a uzamykatelné okenice
  • věnujte při zabezpečení pozornost i menším oknům na verandě, u sklepů a sociálních zařízení      
  • cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu v rekreačním objektu, ale odvezte do bezpečí
  • nechlubte se před neznámými lidmi majetkem uloženým v objektu
  • pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí
  • při podezření z vykradení chaty, nikdy zásadně nevstupujte do objektu, neboť by se zde mohl nacházet ještě pachatel, nikdy neuklízejte a neprovádějte
  • vlastní dokumentaci po zlodějích, ale okamžitě vloupání neprodleně oznamte na nejbližší policejní služebnu nebo na linku 158.

por. Mgr. Markéta Johnová
25. ledna 2021