I ženy zapomínají na své potomky

KLADENSKO – Co dělat, když povinný rodič neplatí.

Dva případy, kdy matka neplatí na své dítě, šetří nyní kladenští policisté.

V prvním případě se na policisty Obvodního oddělení Kladno – město obrátil bývalý přítel neplatičky. Jeho třicetiletá bývalá přítelkyně neplní svou vyživovací povinnost k jejich společnému nezletilému synovi, ačkoliv jí tato povinnost vyplývá ze zákona a navíc jí byla stanovena rozsudkem Okresního soudu Kladno a to ve výši 2.500,- Kč měsíčně. Od listopadu loňského roku do současné doby dluží částku 22.500,- Kč.

Druhý skutek šetří policisté Obvodního oddělení Kladno – venkov, kdy tito přijali oznámení od třiapadesátileté babičky devítiletého chlapce. Jeho devětadvacetiletá matka od června 2016 do současné doby dluží na výživném k rukám poškozené celkem 58.000,- Kč. I v tomto případě jí povinnost vyživovat své dítě vyplývá nejen ze zákona, ale byla jí určena i rozsudkem Okresního soudu v Kladně a to ve výši 2.000,- Kč měsíčně.

Obě ženy jsou prošetřovány pro podezření z přečinu zanedbání povinné výživy a hrozí jim trest odnětí svobody až na jeden rok.


Co dělat, když povinný rodič neplatí?

Každý otec nebo matka, kteří z nějakých příčin opustí rodinu s nezaopatřenými dětmi, musí mít na paměti, že jejich zákonnou povinností je na své děti platit výživné. Naprostá většina rodičů tuto svou povinnost řádně plní. Najdou se však i jedinci, kteří se domnívají, že po rozvodu nebo odchodu od partnera tuto povinnost nemají, vzhledem ke skutečnosti, že s nezletilými dětmi již nežijí ve společné domácnosti.

Člověk se může dostat do svízelné životní situace, finance se mu nedostávají, založil si novou rodinu, ale ani v této chvíli nesmí zapomínat na své předešlé závazky ke svým dětem. Tím, že na děti výživné neplatí, snad ani nedomýšlí, jak velké problémy druhému rodiči s řádnou výchovou společných dětí způsobuje. Jsou otcové a někdy i matky, které na výživném dluží desetitisíce a v nemálo případech dluží sta tisíce.

Pokud výživné soustavně neplatí a ani jiným způsobem o děti neprojevuje zájem, má oprávněný rodič možnost navštívit Polici ČR a podat trestní oznámení. Mnoho rodičů si neví rady jak postupovat a jaké kroky učinit, aby výživné pro své děti od neplatícího rodiče získali. Zde je několik rad jak v takovémto případě postupovat a jaké doklady předložit při podání trestního oznámení:

  • neplacení výživného oznámit na Oddělení sociálně právní ochrany dětí a Úřadu práce dle místa bydliště
  • snažit se kontaktovat a upomínat otce o zaplacení dlužné částky
  • pokud víte, kde pracuje, podat na příslušný soud návrh na výkon rozhodnutí (exekuce na plat)
  • chronologicky si vést přehled o úhradách výživného
  • pokud stanovené měsíční výživné neposkytuje po dobu více jak čtyř měsíců a ani jiným způsobem o nezletilé děti neprojevuje zájem,
  • učinit trestní oznámení na PČR
  • k oznámení doložit všechny rozsudky soudu týkající se určení nebo úpravy výše výživného s vyznačenou právní mocí rozsudku,
  • chronologický přehled o  platbách výživného a rodný list dítěte

Oznámením však starosti nekončí, protože mnohý povinný rodič se odstěhuje, nemá stálé zaměstnání, s rodinou žádný kontakt neudržuje, není znám jeho pobyt. Někdy trvá měsíce, než je vypátrán a může být k věci vyslechnut, aby bylo možno případ předat státnímu zástupci k dalšímu opatření.

Poměrně častou chybou matek nebo otců, kterým není výživné placeno, je dlouhodobé čekání a důvěra ve sliby, že bude výživné uhrazeno. Oprávněnému rodiči proto Policie ČR doporučuje zbytečně neotálet a věc oznámit. Včasným podáním trestního oznámení se zkracuje čas pro vyřízení a snižuje se dlužná částka. Svým způsobem to je i ochrana dlužníka, protože dlužná částka nemusí být tak vysoká a snadněji ji splatí.

nprap. Michaela Nováková
tisková mluvčí
P ČR Kladno
17. října 2018