Na čtrnáctém ročníku ceny Michala Velíška byly oceněny i děti

BENEŠOVSKO – Mezi nominovanými byl i Matěj Žížala, žák třetí třídy bystřické základní školy, který při březnové nehodě jejich školního autobusu svou pohotovou reakcí zachránil život svojí spolužačce.

Ve středu 6. listopadu od 13 hodin proběhl v Rezidenci primátora hl. m. Prahy již 14. ročník udílení Ceny Michala Velíška. Z celkem 103 nominovaných vzešli tři finalisté. Cenu Michala Velíška za rok 2019 si nakonec odnesl pan Ladislav Bezděk, který při záchraně života ženy v pražských Stodůlkách před agresivním útočníkem sám utrpěl několik bodných ran. Nebýt jeho pomoci, napadená by brutální útok nepřežila. Agresor jí totiž, stejně jako jemu, způsobil vážné zranění a opakovaně ji napadl i přesto, že již byla v bezvědomí.

Kromě dospělých bylo na tuto cenu, letos poprvé v historii, nominováno i 20 dětí, kterým právem patřilo veřejné poděkování za jejich odvahu a duchapřítomnost. Jejich příběhy jsou obdivuhodné, dokázaly to, k čemu by se mnohdy neodhodlal ani dospělý. Mezi nimi byl i Matěj Žížala, žák třetí třídy Základní školy Bystřice, který svou pohotovou reakcí zachránil život své spolužačce při nehodě jejich školního autobusu. Informovali jsme zde. Náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Václav Velčovký dětem mimo jiné řekl: „… Dokázali jste, že umíte v jedné vteřině změnit svět… Jménem nejen ministerstva, ale i jménem všech dospělých vám chci poděkovat, že můžete být vzorem nejen pro své spolužáky, ale i pro nás dospělé…“

První Cena Michala Velíška byla udělena v roce 2006. Jejím smyslem je dát nejširší veřejnosti prostor upozornit na příběhy osobní statečnosti a následně vyjádřit poděkování a úctu lidem, kteří neváhali pomoci těm, kdo to nečekaně potřebovali, bez ohledu na možné důsledky pro ně samotné. Toto morální ocenění se snaží bojovat proti lidské lhostejnosti a vyzdvihuje jednání těch, kteří se v kritické situaci zachovali příkladně. Cena Michala Velíška je určena pro neprofesionály všech generací. S předáním hlavní ceny nejsou spojeny finanční dary ani jiné výhody. Více informací naleznete zde.

por. Bc. Eva Stulíková
tisková mluvčí
P ČR Benešov
7. listopadu 2019